43 photos

-
Zwierzęta Afryki
36 photos
-
Pod dachami Paryża
71 photos
Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów. W granicach administracyjnych Paryża zamieszkuje ponad 2 mln osób (według spisu ludności z 2008 było to 2 233 818[1]), w tzw. Wielkim Paryżu ok. 10 mln a w całym zespole miejskim ponad 12 mln (w 2007 paryską przestrzeń aglomeracji zamieszkiwało 12 067 000 osób). Aglomeracja paryska konkuruje tym samym pod względem liczby ludności w Unii Europejskiej z Londynem.
-
Indie
111 photos
Przed wyjazdem do Indii słyszałem dwa stwierdzenia na temat tego kraju : "Można go kochać albo nienawidzić" oraz "Indie to kraj wielkich kontrastów". Mogę się w pełni zgodzić jedynie z pierwszym i dodać, że Indie pokochałem. Nie widziałem jednak przesadnych kontrastów, przynajmniej jeśli chodzi o poziom życia. Sporo jest biedy, ale bogactwo nie rzuca się w oczy. Być może jest ukryte, bo na ulicach nie ma jego śladów. To co mnie najbardzie uderzyło, to fakt , że życie odbywa się na ulicy, tak jawnie i czasem boleśnie. Prawie nic się tu nie ukrywa, odwrotnie niż w Europie, gdzie rzeczy niewygodne, brzydkie znikają z widoku, bo tak jest lepiej. W Indiach wszystkie zmysły atakowane są z niezwykłą siłą : węch - zapachami przypraw, ale i smrodu, najczęściej uryny; wzrok - tęczą kolorów, niesamowitym ruchem; słuch - hałasem, który czasem jest trudny do wytrzymania; smak - fantastycznymi potrawami kuchni, głównie wegetariańskiej; dotyk - czasem gryzącymi psami, dotykającymi ludźmi, uderzającymi motorami. Trzeba naprawdę uważać, bo ilość informacji docierająca do człowieka na ulicy jest nieporównywalna z tym, co mamy w Europie i ciężko to wszystko jednocześnie przyswoić. Zdjęcia... Cóż! Bardzo trudno było je wybrać! Nie pokazałem zabytków jak słynny Taj Mahal, Golden Temple, Monkey Temple, wiele Red Fort'ów. Możesz je bez problemu znaleźć w sieci. Wolałem pokazać życie na ulicy, życzliwych i otwartych ludzi, prawie zapomniane zawody, biedę i cierpienie, ale i radość. Mój wybór jest absolutnie nieobiektywny i oddaje Indie nie do końca w reprezentatywny sposób. To są Indie jakie zapamiętałem i do których chcę kiedyś wrócić. Tak piękne, prawdziwe i blisko życia...
-
Festiwal w Jarocinie
67 photos
Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie, który później przyjął nazwę Festiwal Muzyków Rockowych – powstał w najbardziej popularnej formie w 1980 roku z inicjatywy Waltera Chełstowskiego, chociaż festiwale muzyczne odbywały się tutaj już od 1970 roku. Dość długo był największym festiwalem muzyki młodzieżowej, głównie rockowej w państwach Bloku wschodniego.
-
Hong Kong
145 photos
Hongkong (oficj. Specjalny Region Administracyjny Hongkong; ang. Hong Kong, Hong Kong Special Administrative Region of the People's Republic of China, chiń. 香港) – specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Makau), znajdujący się na wschodnich wybrzeżach Chin, nad Morzem Południowochińskim.Na mocy umowy chińsko-brytyjskiej zawartej w 1984 ustalono warunki, na których Hongkong powrócił do Chin po upływie okresu dzierżawy w 1997. Chiny zobowiązały się pozostawić władzom Hongkongu do 2047 roku dużą autonomię we wszystkich sprawach, z wyjątkiem polityki zagranicznej i sił zbrojnych. 1 lipca 1997 ChRL objęła w posiadanie Hongkong.
-
Wenecja
45 photos
Wenecja (wen. Venezsia/Venexia, wł. Venezia, łac. Venetia) – miasto i gmina na północy Włoch nad Adriatykiem, stolica regionu Wenecja Euganejska. Ludność Wenecji w granicach administracyjnych wynosi około 270 tys. mieszkańców, z czego większość (176 tys.) mieszka na lądzie stałym, a historyczne centrum zamieszkuje niecałe 60 tys., natomiast pozostałe wyspy laguny są zamieszkane przez 31 tys. mieszkańców (2011). Przez ponad tysiąc lat (726-1797) miasto było stolicą niezależnej Republiki Weneckiej, która była jedną z morskich i handlowych potęg Morza Śródziemnego.
-
Maroko
144 photos
Maroko to piękny i wielki kraj. Wspaniałe miejsce dla fotografów, choć z pewnymi ograniczeniami. Przyroda, w tym góry Atlas, różnorodne pustynie, wodospady, gaje oliwne, arganowe, plantacje palm, wybrzeże to raj dla fotografii krajobrazowej. Nie jest to jednak miejsce gdzie miłośnik portretów czułby sie dobrze. Marokańczycy (zdecydowana większość) nie lubią być fotografowani. Wynika to z ich religii - Islamu, który nie pozwala kopiować wizerunków ludzi. Zainteresowanych odsyłam do koranu. Szacunek dla ich wyznania zdecydowanie ograniczał moje zapędy fotograficzne w kierunku ulubionych portretów. Niektórzy(najczęściej za drobną opłatą) wyrażali jednak zgodę na kilka fotek.
-
Bośnia i Herzegowina, Chorwacja
61 photos
-
Euro 2012
32 photos
-
Praga
69 photos
Dzisiejsza Praga powstała w 1784 r. z połączenia pięciu wcześniej samodzielnych, lecz powiązanych ze sobą organizmów, których początki sięgają średniowiecza: Starego Miasta, Nowego Miasta, Josefova, Małej Strany i Hradczan – siedziby władców czeskich. Od 1992 r. zabytkowe centrum miasta znajduje się liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na bogactwo atrakcji, należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy. Według tradycji oryginalna czeska nazwa miasta Praha pochodzi od czeskiego słowa práh - próg i jest związana z księżniczką Libuszą. Etymologia nazwy miasta zbudowanego nad progiem lub jazem - rzecznym brodem pochodzi od historycznej nazwy przeprawy przez Wełtawę w okolicy dzisiejszego Mostu Karola. Według danych z 2008 r. liczba ludności miasta wynosi 1 226 697 osób (1. miejsce w Czechach), natomiast powierzchnia – 496 km² (również 1 miejsce w Czechach). Praga oficjalnie podzielona jest na dziesięć obwodów, które z kolei dzielą się na dzielnice. Obszar metropolitalny Pragi liczy, według danych Eurostatu z 2004 r., 1 964 750 mieszkańców.
-
Wilno
26 photos
Wilno lit. Vilnius – stolica Litwy, do 1795 stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego w I RP, od 1920 do 1922 jako stolica Litwy Środkowej, w latach 1922–1939 w granicach II RP (jako stolica województwa wileńskiego), na Pojezierzu Wileńskim, nad Wilią, u ujścia Wilejki. Liczba ludności miasta w 2010 r. wyniosła 560 200 mieszkańców, wraz z aglomeracją ok. 1 mln. Wielki ośrodek religijny; ponad 40 kościołów rzymskokatolickich, w tym: sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Bazylika archikatedralna, a także ok. 20 cerkwi prawosławnych, kościoły protestanckie, 3 synagogi żydowskie, kienesa karaimska, cerkiew staroobrzędowców i meczet (obecnie nieistniejący). Główny ośrodek nauki i kultury polskiej na Litwie, siedziba m.in. Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie (1960), Polskiego Teatru w Wilnie (1963), Stowarzyszenia Naukowców Polaków Litwy (1989), Domu Kultury Polskiej w Wilnie (2001), Wileńskich Spotkań Teatralnych Sceny Polskiej (od 2004).
-
Budapeszt
36 photos
Budapeszt (węg. Budapest) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).
-
Kuba czyli kraina starych aut i domów
65 photos
Piękny to i dziwny kraj. Nadal rządzi tu reżim Castrów. To kraj w pewnym sensie apartheidu stworzonego przez Fidela własnym obywatelom, którzy nie mają dostępu do wielu miejsc dla turystów jak hotele, ośrodki, niektóre lokale. Bardzo ograniczony jest dostęp do kontrolowanego internetu. Uwolniono niektóre dziedziny życia jak np."paladar" czyli prywatne małe restauracyjki czy jadłodajnie, "casa particulares" czyli prywatne kwatery, prywatne taksówki(nigdy nie działają w nich liczniki i taksometry), drobny handel. Ci , którzy mają dostęp do turystów i prowadzą własny biznes, mają się relatywnie dobrze, stać ich na lepsze jedzenie, ubrania. Nie wspominając o "jineteras" czyli naganiaczach/oszustach, których pełno szczególnie w Hawanie. Na ulicach królują amerykańskie auta głównie z lat 50-tych, których sporo pojawia się w tej galerii. Nadają niesamowity klimat temu pięknemu i biednemu krajowi. Kubańczycy okradają swój kraj na każdym kroku, choć właściwie powinienem powiedzieć, że biorą po prostu to, co należy do nich , bo jest państwowe, jak u nas za komuny. Sprzedaż biletów bez ich wydawania lub ich ponowna sprzedaż po odebraniu turyście to standard. Kubańczycy kombinują na każdym kroku by przetrwać, czemu trudno się nawet dziwić, pamiętając co działo się w Polsce jeszcze nie tak dawno temu. Reżim na Kubie żyje w dużej mierze podtrzymywany kroplówką w postaci twardej waluty płynącej z turystyki. Kuba odwiedzana jest przez kilka milionów turystów, głównie z Kanady, Europy. Amerykanie nie mają tam wstępu ze względu na embargo nałożone na Kubę jeszcze za czasów Busha. Szacuje się, że gdyby pozwolić Amerykanom na nieograniczony wjazd na wyspę, to odwiedzałoby ją rocznie kilkanaście milionów obywateli USA. A to znów podrzymywałoby dyktaturę.
-
Bieszczady
35 photos
Nazwy Bieszczady używa się zwykle w Polsce jako synonimu polskich Bieszczadów (które są jedynie częścią Bieszczadów Zachodnich). 'Bieszczad' i 'Beskid' były od wieków określeniem gór oddzielających Polskę i Ruś od Węgier. Najwyższy szczyt Bieszczadów to Pikuj (1405 m n.p.m., na Ukrainie) zaś na terytorium Polski – Tarnica (1346 m n.p.m.). Bieszczady należą do Beskidów Wschodnich, które są częścią Zewnętrznych Karpat Wschodnich. Mimo iż szczytowe partie zajmują połoniny, to Bieszczady zaliczane są do pasma Beskidów Lesistych, a nie Połonińskich.
-
Cinque Terre
33 photos
Cinque terre to nazwa fragmentu riwiery liguryjskiej położonej pomiędzy cyplem Mesco w okolicy Levanto a przylądkiem Montenero przy Portovenere, na którym znajduje się pięć miejscowości Monterosso, Vernazza, Riomaggiore, Corniglia i Manarola. Cinque terre razem z Portovenere i wyspami Palmaria, Tino i Tinetto w 1997 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.